پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران :

سود صادرات دام باید به خود عشایر تعلق گیرد

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: هدف دولت از صادرات دام این است که از عشایر حمایت کند و سود آن باید به خود عشایر تعلق گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علائی مقدم در دیدار با نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ایلام یکی از استان های استراتژیک در صادرات دام محسوب می شود، اظهار داشت: براساس مصوبه شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی، صادرات 150 هزار راس دام عشایر تصویب شده است.

وی با اشاره به اینکه براساس دستورالعمل ابلاغی دام زنده پرواری عشایر کیلیویی 62 هزار تومان به صورت الحساب خریداری می شود، گفت: مافیای گوشت و قاچاقچی های دام اجازه نمی دادند صادرات دام شکل بگیرد که با حمایت وزیر جهاد کشاورزی و مجوز شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی، اجازه خرید و صادارت دام عشایر با مباشرت اتحادیه تعاونی های عشایری داده شد.

علائی مقدم با بیان اینکه سود صادرات دام باید به خود عشایر تعلق گیرد، اظهار داشت: هدف دولت از صادرات دام این است که از عشایر حمایت کند و اتحادیه های عشایری هم به عنوان مباشر قابل اعتماد این کار را انجام می دهند تا سود آن به خود عشایر برسد.

 

اتحادیه های عشایری صادرات دام را انجام دهند

علی اکبر بسطامی نماینده مردم ایلام نیز در این نشست با تاکید بر اینکه اتحادیه های عشایری باید کار فروش و صادرات دام را انجام دهند، اظهار داشت: ما باید از عشایر که به قول شهید رجایی نه زبان شکایت و نه زبان تشکر دارند حمایت کنیم و اولویت را نیز به نقاط مرزی که دچار خشکسالی بیشتری هستند، بدهیم.

مدیرعامل اتحادیه عشایری دامداران متحرک ایرانیان نیز با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در خصوص صادرات دام، گفت: مجوز صادرات 50 هزار راس دام به اتحادیه دامداران متحرک و مجوز صادرات 50 هزار راس نیز به اتحادیه دام سبک کشور داده شده است.

فضل خرم با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با شخصیت های حقیقی و حقوقی در خصوص صادرات دام، افزود: این کار به 400 تا 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که باید از منابع سرمایه گذاران استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه اولویت اول ما این است که دام از عشایر خریداری شود، بیان داشت: ما در چهار استان ایلام، خوستان، کرمانشاه و بخش هایی از استان فارس می توانیم برای صادرات دام اقدام کنیم و تاکنون نیز دو قرارداد بسته ایم و 70 هزار راس دام از عشایر خریداری شده است.

خرم با اشاره به اینکه در گذشته برای صادرات تعهد ارزی وجود نداشت اما درحال حاضر برای صادرات تعهد ارزی وجود دارد، گفت: بر اساس تعهد ارزی مکلف هستیم برای صادرات هر کیلو دام، شش دلار تامین کنیم.

مدیرعامل اتحادیه دامداران متحرک ایرانیان با اشاره به تحرک ایجاد شده در قیمت دام پرواری از کیلویی 53 هزار تومان به 60 هزار تومان به دلیل صدور مجوز صادرات دام عشایر، گفت: دام ایلام بازارپسندتر است و بخش اعظمی از دام عربی و کَُردی کشور در ایلام می باشد.

 

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٦ آذر ١٤٠٠ - ١٥:١٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: