پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی خبر داد:

آغاز کوچ پاییزه 2100 خانوار عشایری خراسان رضوی

مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی از آغاز کوچ پاییزه 2100 خانوار عشایری استان به سمت مناطق قشلاقی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر خراسان رضوی، محمد نبوی فرد با اعلام خبر آغاز کوچ پاییزه عشایر خراسان رضوی، گفت:  عشایر برون کوچ استان شامل 450 خانور از عشایر قوچان با بیش از 58هزار رأس دام هستند که در فصل قشلاق به شهرستان مراوه تپه و با طی مسافت 370 کیلومتر و عبور از مسیر های فاروج، شیروان، بجنورد، مانه و سملقان و ایلراه های شلمی و خشتلی به حوزه قشلاقات استان گلستان وارد می شوند.

وی ادامه داد: تعداد 480 خانوار نیز از طوایف طاهری و ایلخانی شهرستان بردسکن با بیش از 56هزار رأس دام  با طی مسافت حدود 130 کیلومتر به شهرستان طبس در خراسان جنوبی کوچ می کنند و در مناطق قشلاقی کوه سفید و چاه مسافر مستقر می شوند.

نبوی فرد افزود: تعدادی از عشایر خواف با 6000 رأس دام به شهرستان زیرکوه در خراسان جنوبی و تعدادی از عشایر سبزوار با 1000 رأس دام  نیز به شهرستان شاهرود در استان سمنان کوچ می کنند.

 مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی افزود: عشایر درون کوچ شامل تعدادی از عشایر شهرستان های قوچان، چناران، نیشابور و مشهد می شوند که در کوچ پاییزه به مناطق قشلاقی شهرستان های سرخس، کلات و حوزه شهرستان مشهد (میامی) مستقر می شوند و باقیمانده عشایر نیز به مناطق گرمسیری شهرستان های خود کوچ می کنند.

وی گفت: با توجه به هماهنگی های بعمل آمده و در راستای آئین نامه ساماندهی عشایر، دستگاه های ذیربط از جمله نیروی انتظامی، بسیج عشایری، آموزش و پرورش، دامپزشکی، منابع طبیعی، بهداشت و درمان موظفند نسبت به تأمین امنیت و خدمات رسانی مناسب به عشایر در مناطق قشلاقی اقدام نمایند.

نبوی فرد  به خدمات رسانی به عشایر استان از سوی امور عشایر به ویژه در زمان کوچ عشایر اشاره کرد و گفت: تسطیح و مرمت 3600 کیلومتر ایلراه های عشایری، تأمین آب شرب مورد نیاز انسان و دام از طریق تانکرهای ثابت و سیار آبرسان، هماهنگی با دستگاه های اجرایی، تامین و توزیع علوفه دامی، تامین سوخت و ارزاق عمومی مورد نیاز عشایر از جمله خدمات این اداره کل و شبکه های تعاونی عشایری می باشد.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٥ آبان ١٤٠٠ - ١٠:٤٣
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: