پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


در شورا عشایری کهگیلویه و بویراحمد مطرح شد:

سودی از چاه های نفت گچساران به عشایر نمی رسد

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: هیچ سودی از چاه های نفت گچساران که از کنار سیاه چادرها می گذرد به عشایر نمی رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، فضل الله آذرفر در شورای عشایری استان اظهار داشت: اغلب چاه‌ها و لوله‌های انتقال نفت در گچساران از محل زندگی عشایر می‌گذرد اما هیچ سودی از نفت به عشایر نمی‌رسد که انتظار داریم این موضوع در مجلس پیگیری شود.

وی بیان داشت: 10 درصد جمعیت کهگیلویه و بویراحمد را عشایر تشکیل می‌دهند که شامل 12 هزار خانوار با جمعیت 72 هزار نفر می شوند و 60درصد از 13 هزار تن گوشت تولیدی استان، 17 درصد از محصولات  باغی، 27 درصد از محصولات زراعی و 30 درصد از صنایع دستی استان را تولید می کنند.

آذرفر به چالش‌ ها و مشکلات عشایر استان اشاره کرد و گفت: امسال نزدیک به 70درصد از چشمه‌های مناطق عشایری استان خشک یا کم‌آب شده است و عشایر استان با تنش آبی شدید روبه‌رو بودند.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: کار آبرسانی به 12 هزار خانوار عشایری استان با تعداد ده دستگاه تانکر فرسوده که قابلیت بیمه ندارند انجام می‌شود که نیاز به ساماندهی اساسی دارند.

وی بیان کرد: یکی از چالش‌های مهم عشایر استان تامین امنیت است که تشکیل اکیپ‌های ثابت برای تامین امنیت عشایر می‌تواند کمک بزرگی به این جامعه کند.

آذرفر یکی دیگر از چالش‌های عشایری استان را تصرف ایلراه‌ها عنوان کرد و افزود: برای بهسازی یک کیلومتر راه عشایری با توجه به کوهستانی بودن منطقه دو میلیارد تومان اعتبار نیاز است اما اعتبار موجود برای این بخش فقط سه میلیارد تومان است، چطور می‌شود با این مبلغ چهار هزار کیلومتر راه  عشایری استان را بهسازی کرد و این مبلغ تنها جوابگوی ۱.۵ کیلومتر راه عشایری است.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد همچنین به نابرابری آموزشی بین مناطق عشایری و مناطق روستایی و شهری اشاره کرد و گفت: اغلب چاه‌ها و لوله‌های انتقال نفت در منطقه گچساران از محل زندگی عشایر می‌گذرد اما هیچ سودی از آن به عشایر نمی‌رسد.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢ آذر ١٤٠٠ - ٠٩:٣٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: