پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران اعلام کرد:

سیاست دولت یکجانشین کردن عشایر نیست

رئیس سازمان امور عشایر ایران در شورای عشایری کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرد: سیاست دولت این نیست که عشایر را یکجانشین کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، شاهپور علائی مقدم امروز دوشنبه یکم آذرماه در شورای عشایری کهگیلویه و بویراحمد با اعلام اینکه سیاست دولت این نیست که عشایر را یکجانشین کنیم، اظهار داشت: در گذشته 63درصد جمعیت روستایی و 37 درصد جمعیت شهری داشتیم، چه کردیم که این جمعیت برعکس شده است.

وی با اشاره به اینکه ترکیب جمعیتی کشور در بدو انقلاب روستایی و شهری بوده است، گفت: ما به معیشت، رفاه و مشکلات جامعه روستایی توجه نکردیم و این باعث شد که ترکیب جمعیتی کشور معکوس شود.

علائی مقدم با تاکید بر اینکه باید مطابق با رسوم و آداب عشایر به آنان خدمات بدهیم و تعادل جامعه عشایری را بهم نریزیم، ابراز داشت: آبرسانی، آردرسانی، سوخت رسانی، بازسازی راه های عشایری، بهداشت و درمان و پوشش اینترنت از خدمات موردنیاز عشایر است و باید عشایر را در رفاه قرار دهیم که نتیجه و خروجی این کار ارتقای معیشت و رفاه عشایر و تامین امنیت غذایی برای کشور است.

 

اعتبارات سازمان از 30 میلیارد به سه هزار میلیارد تومان رسیده است

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: ظرفیت‌های قانونی برای خدمات رسانی به جامعه عشایری کشور افزایش پیدا کرده و اعتبارات این سازمان از 30 میلیارد تومان در سال به سه هزار میلیارد تومان رسیده است.

علائی مقدم با اشاره به اهمیت ایجاد ظرفیت‌های قانونی برای خدمات رسانی به جامعه عشایری، گفت: در برنامه پنجم توسعه یک بار نام عشایر آورده شده بود که با پیگیری و تعامل‌های صورت گرفته، در برنامه ششم 17 بار نام عشایر آمده است.

وی افزود: در گذشته 70 درصد اعتبارات مالیات برارزش افزوده به جمعیت شهری و 30 درصد نیز به جمعیت روستایی اختصاص داده می‌شد اما با تصویب در برنامه ششم سالانه 200 میلیارد تومان از این محل به عشایر اختصاص داده می‌شود و امروز موضع این سازمان از موضع ملتسمانه به مطالبه گری تغییر پیدا کرده است.

علائی مقدم با بیان اینکه 1350 کانون عشایری در کشور وجود دارد که پیگیر برطرف شدن مشکلاتشان هستند، افزود: گوشت قرمز مورد نیاز کشور در سال 880 هزار تن است که 200 هزار تن آن را عشایر تولید می‌کنند و بر اساس برآوردها هر فرد عشایری گوشت 20 نفر را تولید می‌کند.

 

اختصاص 24 میلیارد تومان برای تأمین آب عشایر کهگیلویه و بویراحمد

رئیس سازمان امور عشایر ایران در ادامه به مشکلات عشایر کهگیلویه و بویراحمد پاشاره کرد و اظهار داشت: با 24 میلیارد تومان اعتبار در این نشست حضور پیدا کرده‌ایم که این 24 میلیارد تومان برای تأمین آب شرب و پروژه‌های آبرسانی عشایر استان در نظر گرفته شده است.

وی از مسئولان کهگیلویه و بویراحمد نیز خواست 24 میلیارد برای راه‌های عشایری اختصاص دهند تا مشکلات عشایر استان در زمینه راه و تامین آب مرتفع شود.

علائی مقدم با بیان اینکه ما به عشایر تسهیلات 18درصدی و 22 درصدی پرداخت نمی کنیم، گفت: 10 میلیارد تومان تسهیلات با سود پایین برای تامین علوفه دامی عشایر کهگیلویه و بویراحمد اختصاص داده ایم.

وی با اشاره به اختصاص اعتباراتی برای تامین برق سیاه چادرهای عشایر از طریق واگذاری پنل های خورشیدی، گفت: از مسئولان استان نیز انتظار داریم برای برق‌دار شدن سیاه چادرهای عشایر اعتباراتی را اختصاص دهند.

شورای عشایری کهگیلویه و بویراحمد به منظور بررسی مسائل و مشکلات عشایر استان با حضور رئیس و اعضای هیات رئیسه فراکسیون عشایری مجلس شورای اسلامی، استاندار کهگیلویه و بویراحمد، نمایندگان مردم استان در مجلس و مدیران دستگاه های اجریی استان در یاسوج و در سالن دولت استانداری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١ آذر ١٤٠٠ - ٢١:٢٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: