پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


بازدید وزیر جهاد کشاورزی از واحد تولید خوراک دام اتحادیه عشایری سمنان

وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان امور عشایر ایران از واحد تولید خوراک دام عشایر استان سمنان در سرخه بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر سمنان، در نهمین سفر استانی دولت سیزدهم به استان سمنان پس از بازدید سرزده رئیس جمهور از سیاه چادر عشایر ایل سنگسری و گفتگوی بی واسطه و نزدیک با آنان، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان امور عشایر ایران با حضور در شهرستان سرخه از واحد تولید خوراک دام عشایر استان بازدید کردند.

این واحد با سرمایه گذاری 5.3 میلیارد تومانی از محل تسهیلات بانکی و سرمایه اتحادیه عشایری استان در زمینی به مساحت ده هزار مترمربع بنا شده و با ظرفیت تولید سالانه 20 هزار تنی آن برای ۱۶ نفر به صورت مستقیم و ۲۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد شده است.

وزیر جهاد کشاورزی در این بازدید منطقه عشایری مهدیشهر را با دارا بودن سرانه دامی بیش از سه برابر کشوری، قطب دامپروری دانست و اظهار داشت: دام سبک نژاد سنگسری از ظرفیت‌های خوب برای کشور است و باید حفظ و احیای این دام در دستور کار مسوولان باشد.

سیدجواد ساداتی نژاد خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد تولید طیور و تخم مرغ و ۳۰ درصد گوشت قرمز تولیدی سمنان مازاد بر نیاز استان است که این حجم سهم عمده ای در تامین نیاز پروتیینی پایتخت دارد.

وی اظهار داشت: توجه در بخش توزیع و صنایع تکمیلی، توسعه کشت گیاهان دارویی با توجه به ظرفیت استان سمنان باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد و دولت نیز حمایت خواهد کرد.

 رئیس سازمان امور عشایر ایران نیز در این بازدید اتحادیه تعاونی های عشایری استان و شرکت تعاونی عشایری گرمسار و آرادان را از تشکل های پیشرو در سطح کشور دانست و اظهار داشت: در راستای سیاست های سازمان امور عشایر ایران برای اصلاح روش تغذیه دام، این تشکل ها بسیار خوب عمل کرده و روند رو به رشد فوق العاده ای داشته اند.

شاهپور علائی مقدم بهره گیری از روش های نوین تغذیه دامی و استفاده از انواع خوراک دامی به ویژه کنسانتره و انواع سیلاژ و افزایش بازده تولید گوشت قرمز در دام سبک عشایر را از دیگر مزایای تشکل های عشایری استان سمنان عنوان کرد.

وی گفت: درحال حاضر دو تشکل عشایری استان دارای دستگاه سیلاژ هستند و با حمایت سازمان امور عشایر ایران و کمک اتحادیه عشایری دامداران متحرک ایرانیان به زودی تعداد این دستگاه ها افزایش خواهد یافت که سهم زیادی در تامین نهاده دامی باکیفیت مورد نیاز دام عشایر استان خواهد داشت.

وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان امور عشایر ایران همچنین از واحد در حال ساخت ذخیره‌سازی و نگهداری مواد غذایی و انواع دمنوش و پودر نوشیدنی گیاهی و صیفی‌جات و سبزیجات منجمد و تازه در شهرستان سرخه بازدید کردند.

بازدید از طرح زنجیره تولید دوهزار راسی گوسفند داشتی پربازده شهرستان سرخه  مقصد بعدی بود که با سرمایه گذاری ۷۰۰میلیارد ریالی همزمان با سفر استانی رئیس جمهوری به استان سمنان و با حضور وزیر جهاد کشاورزی به بهره‌برداری رسید.

 بازدید از مجتمع گلخانه‌ای ۶۰ هکتاری در حال ساخت درجزین از دیگر برنامه های وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان امور عشایر ایران و همراهان در سفر به سرخه بود.

 

  • تاریخ درج خبر : پنج شنبه ١٣ آبان ١٤٠٠ - ٢١:٥٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: